Senát dnes v kompletním složení schválil nová pravidla pro sčítání lidu

Senát dnes v kompletním složení schválil nová pravidla pro sčítání lidu

Senát Parlamentu České republiky je po úmrtí svého dlouholetého člena předsedy Jaroslava Kubery (ODS) opět kompletní. Kuberu v senátorském křesle nahradil teplický primátor Hynek Hanza (ODS), který vyhrál červnové doplňovací volby na Teplicku. Ve finále porazil ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana (za hnutí Senátor 21), podobně jako Kubera před dvěma lety.

Na svém prvním zasedání v kompletní sestavě Senát beze schválil beze změn pravidla pro sčítání lidu, bytů a domů, které se uskuteční koncem března příštího roku. Lidé budou při příštím sčítání odpovídat na méně otázek než v minulosti, neboť část dat získá Český statistický úřad z veřejných registrů. Zákon o sčítání nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Při předchozím sčítání v roce 2011 lidé vypisovali tři listy s 47 údaji, příští rok budou uvádět o dvě desítky údajů méně do dvou listů. Formuláře budou moci vyplnit elektronicky. Tiskopisy v papírové formě doručí sčítací komisaři pouze lidem, kteří informace elektronicky neodešlou.

Prostřednictvím formulářů bude Český statistický úřad zjišťovat jména a příjmení lidí, druh a číslo dokladu jejich totožnosti, datum narození a pohlaví, místo pobytu, národnost, mateřský jazyk, dosažené vzdělání, počet dětí, povolání nebo dojíždění do zaměstnání. Data budou zpracovávána v anonymizované podobě.

Zatímco Slovinsko či Rakousko získávají údaje pro sčítání hlavně z databází úřadů, v Česku se budou muset znovu zapojit všichni lidé. Za nevyplnění formuláře nebo jeho záměrně chybné vyplnění bude hrozit pokuta 10 000 korun. Sčítání včetně přípravy a vyhodnocení bude daňové poplatníky stát 2,23 miliardy korun.

Komentáře