Šéf pražských muslimů: Chceme vytvořit islámskou politickou stranu, která bude hájit naše zájmy

Šéf pražských muslimů: Chceme vytvořit islámskou politickou stranu, která bude hájit naše zájmy

V sobotu byl do čela pražské muslimské obce zvolen právník Leonid Kušnarenko. Jeho cílem je vytvořit v ČR první islámskou politikou stranu, která by hájila práva českých muslimů a prosazovala jejich zájmy. Chtěl by také v Česku otevřít muslimské školy a školky a dosáhnout toho, aby muslimští duchovní získali v Česku právo oddávat.

Leonid Kušnarenko je pražský právník původem z ukrajinské Oděsy. Pozornost médií upoutal jako obhájce svého předchůdce, bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha. Ten je v současnosti českou policií obviněn z financování terorismu a přímé účasti v teroristické organizaci. Přestože Shehadeh z Česka uprchl a skrýval se, kriminalisté ze specializovaného útvaru jej dopadli v Jordánsku. Od té doby čeká ve vazbě na rozsudek. Ještě před svým zadržením převedl podíl ve své firmě právě na Kušnarenka.

„Chodím do mešity, kancelář mám kousek odsud. Vidím, že muslimská komunita je zbytečně uzavřená, vznikají fámy a špatné nálady. To chci změnit,“ uvedl Kušnarenko minulý týden v pořadu Rozstřel. „Islámský stát zničil islám, do té doby nás lidé vnímali jako mírumilovné náboženství. A teď tu musím sedět a vysvětlovat, že nesouhlasíme s násilím, protože lidé ztratili k muslimům důvěru,“ dodal nový imám s tím, že změnit negativní pohled na islám je pro něj velkou výzvou. Za špatný obraz muslimů podle něj mohou také média a to, že se Češi s muslimy osobně nesetkávají.

V Česku je podle pražské muslimské obce asi deset tisíc muslimů, z toho dva tisíce jsou aktivní věřící. Už několik let čeští muslimové usilují o status plnohodnotné náboženské organizace. Pak by mohli jejich duchovní například uzavírat sňatky nebo navštěvovat věřící vězně.

Volby do vedení muslimské obce se konají každé čtyři roky. Muslimové zvolí sedmičlenné vedení, které si pak zvolí imáma. Voleb se účastní pouze velmi úzký okruh lidí. Přestože jsou v Praze stovky muslimů, volit mohou jen ti oficiálně zapsaní jako věřící, a těch není mnoho.

Komentáře