Rodičovský příspěvek se zvýší o 80 tisíc korun, rozhodla Poslanecká sněmovna

Rodičovský příspěvek se zvýší o 80 tisíc korun, rozhodla Poslanecká sněmovna

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Vyšší rodičovský příspěvek budou moci čerpat rodiče dětí do čtyř let, kteří budou k 1. lednu 2020 příspěvek ještě pobírat. Pro navýšení hlasovalo 176 poslanců napříč politickým spektrem, proti nebyl nikdo. Navýšení rodičovské vyjde státní kasu příští rok na zhruba 8,6 miliardy.

„Řekla bych, že to byl komplikovaný porod. Dítě je na světě. Ještě je v inkubátoru, protože ho musí schválit Senát a podepsat prezident,” přirovnávala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) cestu novelizace. Navyšování rodičovského příspěvku totiž provázely bouřlivé diskuse ohledně okruhu rodičů, kteří budou moci vyšší rodičovskou čerpat

Pokud novela vstoupí příští rok v platnost, u všech rodičů pobírajících rodičovský příspěvek hned v lednu automaticky dojde k navýšení maximální částky na 300 tisíc korun. Má to ale háček. Měsíční částka, která chodí rodinám na účet, zůstane stále stejná. Prodlouží se pouze počet měsíců, po kterou bude mít rodič na příspěvek nárok.

„Ke změně měsíční výše dávky v důsledku této novely nedojde, pokud si o ni rodič na úřadu práce sám nepožádá,” uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle ministerstva ale není nutné na úřad chodit osobně, protože změnu rodičovského příspěvku lze vyřídit i poštou, prostřednictvím datové schránky nebo elektronicky s ověřeným podpisem. Ministerstvo také chystá informační kampaň cílenou přímo na rodiče.

Komentáře