Režisér Jan Hřebejk bude kandidovat na radnici Prahy 5 za Starosty a nezávislé

Režisér Jan Hřebejk bude kandidovat na radnici Prahy 5 za Starosty a nezávislé

Pro mnohé je vstup režiséra Jana Hřebejka do komunální politiky překvapením. Pravdou ale je, že k politice se Hřebejk posledních několik let čas od času vyjadřuje. V podzimních komunálních volbách se rozhodl kandidovat na Praze 5, kde mu patří čtvrté místo na kandidátce hnutí STAN. Informoval o tom předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, který mimo jiné sdělil, že je angažováním Hřebejka příjemně potěšen.
Hřebejk je ve svých 51 letech známým filmovým a televizním režisérem. Do povědomí veřejnosti se zapsal filmy jako Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, Kawasakiho růže nebo Musíme si pomáhat.
Farský oznámil Hřebejkovu kandidaturu na besedě Musíme (si) pomáhat aneb Honza se ptá Honzy, která se tento týden konala v kavárně Na Buďánkách. Oba dva se znají už několik let, poprvé se setkali před 8 lety v rámci projekce filmu Kawasakiho růže v Semilech. Na besedě vzpomínali, že si hned padli do oka. „My se známe asi osm let, ještě ze Semil, kde jsem byl starostou, a zvláště jeho poslední filmy jako Učitelka jsou skvělým náhledem na současnou společnost a její rizika. Jsem proto hrozně rád, že takový člověk do toho s námi jde,“ řekl Farský.
Hřebejk zmínil, že za jeho kandidaturou je především zájem o Prahu 5. „Chci být u toho, když se bude něco dít,“ řekl. Hlavním motivem vstupu do politiky ale je, že má ze současného stavu intenzivní pocit hořkosti. Nechápe třeba, jak se komunistická mlátička Ondráček mohl stát předsedou sněmovní komise pro kontrolu GIBS. „Bolševici mají poloviční výsledek, co měli dřív, ale mají předsedy parlamentních výborů. Vykládají, že zásah 17. listopadu byl přiměřenej. Já bych přál tomu Filipovi (předseda KSČM – pozn.), aby tam byl. Kanálovi. Aby dostal od Ondráčka pěkně přes držku. Těch fašounů je taky pár. To SPD. A ty se musíš na ty jejich tupý ksichty dívat a tvářit se, že je to v pořádku,“ nebere si servítky režisér.
Jan Hřebejk nemá příliš v lásce ani premiéra Babiše, šéfa SPD Okamury a prezidenta Zemana. Po lednových volbách dokonce řekl, že „kdo Miloše Zemana po všech těch excesech za pět let volil, s tím nechce mít nic společného. Buď jsou blbí, nebo nemají v pořádku hodnoty.“ Konkrétně u Zemana mu vadí jeho necitlivý přístup vůči slabším. „Každý krok, který prezident dělá, je hůř a hůř pro tuhle zemi,“ říká Hřebejk.

Komentáře