Razie u Babiše: hrozí mu pokuta až 16,7 miliardy korun

Razie u Babiše: hrozí mu pokuta až 16,7 miliardy korun

V několika velkých pekárnách koncernu Agrofert proběhly na Slovensku neohlášené inspekce tamního antimonopolního úřadu. Jak informoval deník SME, úřad prošetřuje vliv Babiše na výrobu a prodej pečiva v zemi. Ten chtěl odkoupit dvě velké pekárny v Bratislavě a Žilině od společnosti United Bakeries, kterou vlastnili bratři Paříkové. Babišův konglomerát už za část akcií zaplatil sto milionů, prodej byl ale pozastaven právě antimonopolním úřadem. Agrofert se údajně přesto k pekárnám dostal pomocí nastrčeného prostředníka. Obchod měl být navíc uzavřen v době, kdy již byl Babiš ministrem financí a vicepremiérem české vlády.

Za toto protisoutěžní jednání mu hrozí pokuta až 641 milionů eur (16,7 miliardy korun). Při obejití úřadu při akvizicích se totiž pokuta určuje jako procento z celkového obratu, nejvyšší sankce by podle zákona o ochraně hospodářské soutěže mohla dosáhnout deseti procent. Vzhledem k tomu, že předloňský celkový obrat Agrofertu činil 167 miliardy korun, jde o značnou sumu i pro Andreje Babiše. Agrofert pravděpodobně nedostane maximální pokutu, ale i tak se bude jednat (v případě prokázání viny) o dosud nejvyšší penalizaci ve slovenské historii.

Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová se k případu odmítla jakkoli vyjádřit. „Pan Babiš nic komentovat nebude, protože Agrofert nevlastní, ale má ho ve svěřenském fondu,“ vysvětlila reportérům SME. Do svěřenského fondu Babiš „zaparkoval“ svůj holding v únoru, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. O vliv na jeho chod se ale připravit nenechal, o fond se totiž stará Babišův blízký spolupracovník a v dozorčí radě sedí jeho nastávající manželka Monika.

Komentáře