První strany už zveřejnily jména lídrů pro podzimní krajské volby

První strany už zveřejnily jména lídrů pro podzimní krajské volby

Letos na podzim čekají Českou republiku další krajské volby. Ty poslední se konaly v roce 2016, kdy uspělo především hnutí ANO. S ohledem na čtyřletý mandát krajských zastupitelů budou letos občané opět volit své krajské zástupce. První strany už zveřejnily jména lídrů svých kandidátek.

Svého lídra pro karlovarský kraj zveřejnili jako první Piráti. Bude jím krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů. Zvítězil s 52 procenty v pirátských primárkách nad svým kolegou Vojtěchem Frantou. „Nesmírně si vážím důvěry členské základny a věřím, že se po příštích volbách staneme klíčovou silou krajského zastupitelstva,“ uvedl Janů. Piráti navíc s příchodem nového roku sestavili kandidátku až do devátého místa.

V jihočeském kraji povede ČSSD do voleb vést Ivana Stráská, nynější hejtmanka. I některé další strany na jihu Čech už mají o lídrech jasno. Na čele KDU-ČSL bude František Talíř z nastupující politické generace. Podle Šimona Hellera, krajského tajemníka strany, je nyní známa první jedenáctka jmen a o zbývajících chtějí mít lidovci jasno do dubna.

O kandidátce pro jižní Čechy má jasno také ODS. Tu povede jako lídr krajský zastupitel Martin Kuba. „Chtěl bych, aby se na ní objevilo také hodně nestraníků,“ říká ke kandidátce Martin Kuba s tím, že má být známa v březnu.

V roce 2016 uspělo v krajských volbách především hnutí ANO, celkově v České republice získalo 21,05 %. Následovala ČSSD s 15,24 %, KSČM se ziskem 10,24 % a ODS s výsledkem 9,47 %.

Komentáře