Přídavky na dítě se od ledna zvýší o 200 korun, Sněmovna schválila vládní novelu

Přídavky na dítě se od ledna zvýší o 200 korun, Sněmovna schválila vládní novelu

Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst přinese vládní novela, kterou ve čtvrtek schválila sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Poslanci opozičních ANO a SPD své představy o zvýšení přídavků neprosadili. Předlohu, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, nyní dostanou k posouzení senátoři.
Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte je vládní novela zvedá na 830 korun, 970 korun a 1080 korun měsíčně. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, studuje, je na rodičovské či má důchod, jsou dávky o 500 korun vyšší. Od ledna mají činit 1330 korun, 1470 korun a 1580 korun měsíčně.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chystá také nařízení, kterým se má zvýšit od ledna o 5,2 procenta životní a existenční minimum, čímž vznikne nárok na přídavky na dítě či další dávky většímu okruhu příjemců.
Poslankyně SPD Lucie Šafránková neprosadila rozšíření okruhu možných žadatelů o přídavky tím, že by se mohly vyplácet domácnostem s čistými příjmy do čtyřnásobku životního minima. Sněmovna zamítla také její návrh na výraznější růst přídavků na dítě, jejichž rodiče pracují, a to o 100 korun až o 300 korun nad vládní návrh.
Vláda změnu prosadila ve stavu legislativní nouze. „Vývoj je velmi rychlý, my na něj reagujeme,“ řekl k tomu ministr Jurečka. „Jde o reakci naší vlády na rychle rostoucí životní náklady, které souvisí s nárůstem cen energií a vysokou inflací,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Komentáře