Premiér Babiš svolal na čtvrtek mimořádné jednání V4. Bude se řešit šéf Evropské komise

Premiér Babiš svolal na čtvrtek mimořádné jednání V4. Bude se řešit šéf Evropské komise

Premiér Andrej Babiš svolal na čtvrtek do Budapešti neformální mimořádné setkání premiérů států Visegrádské čtyřky. S nápadem přišel Babiš v sobotu na bratislavském bezpečnostním fóra GLOBSEC, všichni lídři V4 jeho pozvání přijali. Ve čtvrtek se tak v Budapešti sejdou k jednání, po němž bude následovat i společný oběd. Zásadním tématem je obsazení klíčových postů Evropské unie.

„Premiéři by si měli v klidu popovídat o společných kandidátech na klíčové unijní posty. Zejména se bude řešit obsazení šéfa Evropské komise a Evropské rady. Chtějí přijít příští týden na bruselský summit s jednotným postupem,“ informoval zdroj z prostředí V4.

Z úst Babiše a slovenského premiéra Petera Pellegriniho na bratislavském fóru několikrát zaznělo, že přestože zástupci V4 pochází z jiných frakcí Evropského parlamentu, V4 zůstane jednotná. „V4 zůstane jednotná bez ohledu na to, co se bude dít,“ zaznělo v bratislavských kuloárech.

Rozhodování o vysoké EU posty přirovnává Babiš ke Hře o trůny. Ve hře o trůn EK je nadále i lídr europarlamentní lidovecké frakce Manfred Weber. S tím má ale problémy Maďarsko. Před nedávnem skloňované jméno místopředsedy Evropské komise Slováka Maroše Šefčoviče zase naráží na Babiše. „Babiš Šefčoviče razantně odmítá,“ řekl zdroj s tím, že čtvrteční jednání ještě může přinést překvapení.

 

Komentáře