Premiér Babiš: Rozvolňovat se nebude ani třech týdnech tvrdého lockdownu

Premiér Babiš: Rozvolňovat se nebude ani třech týdnech tvrdého lockdownu

Premiér Andrej Babiš dne při interpelacích ve Sněmovně prohlásil, že ani po třech týdnech omezení, která vláda vyhlásila od začátku tohoto týdne, nemají lidé počítat s uvolňováním restrikcí. Babiš zároveň přiznal, že nemá žádný plán, jak bude vláda postupovat po třítýdenním lockdownu.

„Ptám se vás, co máte konkrétně naplánováno, že budete dělat. Ptám se proto, že ministr Havlíček vyhlásil do médií, že občané mají vydržet tři týdny a pak se bude rozvolňovat. Řekněte občanům, co máte za strategii,“ ptal se premiéra pirátský poslanec Martin Jiránek. „Prosím, nemusíte odpovídat, že situace není dobrá a že vir není předvídatelný. Ať se mohou lidé připravit,“ dodal Jiránek. Babiš se zmohl pouze na stručnou odpověď, že „určitě nebudeme rozvolňovat.“

V rámci interpelací chtěli poslanci po vládě také popsat alespoň základní plán pro tři situace, které mohou za tři týdny nastat – pokud se situace zlepší, zhorší, nebo zůstane stejná. Kabinet by podle nich měl lidem popsat, na co se mají při těchto třech scénářích připravit. „Nejsem schopen odpovědět. Jak se to vyvine, tak pak budeme reagovat,“ odpověděl premiér Babiš.

Poslance dále zajímalo, při jakých počtech nemocných a hospitalizovaných je vláda ochotna uvažovat o zmírnění, nebo naopak zpřísnění opatření. Ani odpovědi na tyto otázky se ale nedočkali. Premiér prý naopak členům kabinetu zakázal, aby přicházeli s nějakými predikcemi. „Řekl jsem ministrům, aby se minimálně vyjadřovali k predikci,“ řekl Babiš poslankyni Olze Richterové (Piráti).

Komentáře