Premiér Babiš přivítal v Kramářově vile ministra zahraničí USA Mikea Pompea

Premiér Babiš přivítal v Kramářově vile ministra zahraničí USA Mikea Pompea

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v poledne přivítal v Kramářově vile amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Pracovního oběda se zúčastnil také ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). Jednali o obchodní spolupráci, boji proti koronaviru nebo vlivu Ruska a Číny. Po jednání Babiš a Pompeo vystoupili na společné tiskové konferenci ve Strakově akademii.

Ještě před Pompeovým příjezdem dorazila do Kramářovy vily jeho manželka Susan, které Babiš s manželkou Monikou ukázali výhled na Prahu. Přivítání se konalo bez vojenských poct, po jeho skončení se politici odebrali do budovy k pracovnímu obědu. Jejich manželky měli oběd samostatně.

Podle premiéra Andreje Babiše jednali oba politici především o obchodních vztazích Česka a USA, ale i Spojených států a Evropské unie.  „USA jsou naším hlavním spojencem a strategickým partnerem, naše vztahy jsou velice dobré a nadstandardní,“ řekl Babiš a dodal, že Pompeo svou cestu po Evropě začal právě v Praze, čehož si velmi váží. „Ta debata byla fajn, jsme oba z byznysu, takže si rozumíme a budeme spolupracovat i v budoucnu,“ dodal český premiér.

Babiš s Pompeem hovořil také o plánované dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Podle Pompea by ruský podíl na stavbě mohl být pro Česko nebezpečným a mohl by atakovat jeho suverenitu. „To, že by tam mohli mít významnější vliv Rusové, by možná podkopalo nezávislost České republiky,“ varoval a uvedl, že Spojené státy by se na stavbě chtěly podílet. „Je to velká příležitost, jak zajistit lepší bezpečnost pro jadernou energetiku v Česku i celé střední Evropě,“ řekl.

Komentáře