Premiér Babiš navrhne vládě, aby přispěla dětem 2500 korun na školu v přírodě

Premiér Babiš navrhne vládě, aby přispěla dětem 2500 korun na školu v přírodě

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby vláda schválila příspěvek asi 2500 korun na žáka pro pobyty ve škole v přírodě. Příspěvek by měl pomoci rodinám i provozovatelům areálů. Premiér se inspiroval na Slovensku, které dítěti na tento pobyt přispívá částkou 100 euro. Babiš to dnes řekl novinářům při návštěvě rekreačního středisko Růžená u Milevska na Písecku.

Slovensko podle Babiše takto přispívá žákům prvních až devátých tříd základních škol. „Jsem přesvědčen, že je to potřeba udělat i u nás. Rozhodl jsem se, že půjdu na vládu za kolegy a budu navrhovat, abychom i my jako stát přispívali dětem do škol v přírodě. Je to fajn pro děti, podpoříme tím rodiny, které si to ne všechny můžou dovolit. Bylo by fajn, aby se nestalo, že provozovatelé areálů se dostanou do ekonomických potíží. Pokud to funguje u sousedů, tak u nás by bylo dobré to zavést,“ řekl premiér.

Babiš by chtěl dětem ze státního rozpočtu přispět podobnou částkou, jako sousední Slovensko, tedy 2500 korun. Nápad už prý předestřel ministru školství Robertu Plagovi (ANO). V ČR jezdí ročně na školy v přírodě kolem 250 000 dětí a příspěvek by tak podle Babiše nepředstavoval pro rozpočet žádný zásadní problém. Je podle něj potřeba vzít v potaz i to, že řada rodičů bude teď kvůli následkům koronavirových omezení ve složité peněžní situaci.

Premiér také dnes řešil se zástupci provozovatelů situaci, kdy rodiče letos zaplatili zálohy školám pro školní pobyty v přírodě dřív, než přišla pandemie koronaviru. „Školy to poslaly dál provozovatelům, ti měli nějaké náklady. Někteří (ředitelé) akceptovali posun pobytů, někteří to ale nechtějí akceptovat. Chápu, pokud jsou to děti v posledním ročníku, ale bylo by fajn, kdyby se našlo řešení,“ doplnil premiér.

Komentáře