Premiér Babiš a další politici odsoudili policejní zásahy proti lidem v Bělorusku

Premiér Babiš a další politici odsoudili policejní zásahy proti lidem v Bělorusku

Víkendové prezidentské volby v Bělorusku provázejí silné nepokoje. Podle předběžných výsledků zvítězil ve volbách dosavadní prezident Alexandr Lukašenko s přibližně 80 % hlasů. Běloruská opozice hlásí, že si prezident výhru zajistil zatýkáním a falšováním hlasů. V den hlasování Lukašenko také v zemi vypnul internet.

Lidé proto vyšli do ulic protestovat proti výsledkům voleb a žádají odstoupení prezidenta Lukašenka. Běloruská policie proti demonstrantům tvrdě zakročila a rozehnala je pomocí slzného plynu, zábleskových granátů a vodních děl. Český premiér Andrej Babiš (ANO) dnes takový postup odsoudil.

„Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří. Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii,“ uvedl Babiš. Na průběh voleb a policejní násilí upozornili také další čeští politici.

Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) v souvislosti s policejním násilím v Minsku zpochybnil férovost prezidentské volby. „Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79 procenty, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet?“ uvedl.

„Myslím na všechny běloruské občany, kteří touží po svobodě a demokracii, ale svou vůli nemohli projevit ve svobodných volbách, protože ty byly rozhodnuty těmi, kdo počítali hlasy. Žádný diktátorský strom ale neroste do nebe, jednou hlas svobody už nepůjde nijak umlčet,“ reagovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Komentáře