Na předvolebním mítinku ANO létala vejce, zasažen byl kandidát na pražského primátora Stuchlík

Na předvolebním mítinku ANO létala vejce, zasažen byl kandidát na pražského primátora Stuchlík

Do komunálních voleb zbývá už jen týden a politické strany a hnutí se snaží přesvědčit poslední nerozhodnuté voliče. Obce a města jsou plná plakátů s předvolebními sliby a usměvavými tvářemi politiků. Ti v tomto období opouštějí své bezpečné úřadovny na radnicích a magistrátech a schází mezi prostý lid. To samozřejmě působí na voliče dobře, nese to s sebou ale riziko, že voliči vyjádří svůj názor na jejich práci i materiálnější formou než jen vhozením volebního lístku.

Jaké to je dostat syrovým vejcem do hlavy si jistě dobře pamatuje například bývalý premiér Jiří Paroubek a další politici z ČSSD. Vaječný útok proběhl na předvolebním mítinku sociální demokracie před volbami do evropského parlamentu v roce 2009 a vejce na sociální demokraty létala po zbytek kampaně. Útoky vygradovaly na pražském Andělu, kde na Paroubka a spol. zaútočily desítky nespokojenců s obrovskou zásobou vajec.

Pod vaječnou palbou se ocitl i prezident Miloš Zeman v roce 2014, když na pražském Albertově odhaloval pamětní desku k 25. výročí pádu komunistického režimu. Na Zemana tehdy létaly stovky vajíček a na pódiu jej museli spolupracovníci chránit rozevřenými deštníky.

Před třemi týdny se muž pokusil vejcem strefit premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše na akci s názvem „sousedská večeře“. Podnapilý mladík se ale nestrefil. Premiérova ochranka jej pak předala policii.

Na další sousedské večeři, která probíhala ve středu na Slunečném náměstí v Praze 13 zasáhlo vajíčko i současného kandidáta hnutí ANO na pražského primátora Petra Stuchlíka. Vrhač trefil Stuchlíka do hlavy a ramene. Stuchlík se ale na rozdíl od Paroubka nenechal rozházet, vyměnil si sako a pokračoval v debatě s návštěvníky. „Pán místo diskuse utekl. Nemohl jsem se ho tedy ani zeptat, co ho k tomu vedlo a co ho trápí,“ řekl k incidentu Stuchlík. „Mrzí mě, že se taková událost vůbec stala. Osobně si myslím, že je lepší si před házením čehokoliv vzájemně promluvit. Vypovídá to o současné předvolební atmosféře,“ shrnul své pocity.

Komentáře