Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se dnes v hlavním městě Tchaj-peji setkala s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pekarová Adamová na pětidenní návštěvu Tchaj-wanu vzala téměř stopadesátičlennou delegaci, ve které nechybí například expremiér Mirek Topolánek či šéf BIS Michal Koudelka. Tchaj-wan českou zahraniční cestu ocenil, zatímco čínské velvyslanectví v Praze návštěvu odsoudilo.
Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, bude Pekarovou Adamovou podle zdroje Taipei Times po čtyři dny doprovázet předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun, aby se zdůraznila důležitost, jaká se jí přikládá. Šéfka české sněmovny během své návštěvy podepíše společné prohlášení o legislativní spolupráci a v úterý promluví v tamním parlamentu.
Společné prohlášení o legislativní spolupráci bude podle Taipei Times také první, které tchajwanský zákonodárný sbor podepíše s legislativním orgánem země, s níž Tchaj-wan nemá oficiální diplomatické styky. Slavnostní podpis se očekává ve středu. Pekarová k návštěvě a společnému prohlášení uvedla, a tchajwanské listy ji často citují, že Českou republiku a Tchaj-wan dělí velká vzdálenost, ale sdílejí stejné základní hodnoty, a proto bude Česká republika stát při Tchaj-wanu.
Proti české cestě na Tchaj-wan se ohradilo čínské velvyslanectví v Praze. „Předsedkyně Poslanecké sněmovny České republiky Markéta Pekarová Adamová trvala na takzvané návštěvě Tchaj-wanu, vážně porušila závazek České republiky ctít politiku jedné Číny a úmyslně poškodila politický základ čínsko-českých vztahů,“ napsala ambasáda. “Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nedělitelnou součástí čínského území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu,“ dodala ambasáda a vyzvala Česko, aby princip jedné Číny dodržovalo.