Předseda Senátu odložil návštěvu Tchaj-wanu, ke zrušení cesty do Číny vyzval i Zemana

Předseda Senátu odložil návštěvu Tchaj-wanu, ke zrušení cesty do Číny vyzval i Zemana

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl, že jeho cesta na Tchaj-wan zůstává kvůli koronaviru odložena. Prezident Miloš Zeman by měl podle Vystrčila ze stejného důvodu zrušit cestu do Číny. Vystrčil ve čtvrtek dále uvedl, že pokládá za správné a potřebné dál jednat o výměně čínského velvyslance, i když s návrhem na středeční schůzce ústavních činitelů neuspěl.

Vystrčil uvedl, že s ohledem na doporučení zrušit všechny cesty do ciziny kvůli šíření nového typu koronaviru nyní neplánuje cestu na Tchaj-wan, i když mu její uskutečnění opakovaně doporučil senátní zahraniční výbor. „Cesta na Tchaj-wan je odložena. Až přijde čas a nebude potřeba se zabývat, podle mého názoru, nyní mnohem důležitějšími věcmi, tak předpokládám, že se k tématu Tchaj-wan vrátíme,“ řekl Vystrčil.

Prezident republiky Miloš Zeman by měl podle Vystrčila ze stejného důvodu zrušit návštěvu Číny. „Dávali jsme mu poměrně důrazná doporučení a pan prezident se rozhodne podle toho, jak uzná za vhodné. Pokud by to bylo v mé moci, tak já bych zakázal panu prezidentovi cestu do Číny. Bohužel to možné není,“ komentoval Vystrčil středeční schůzku na Hradě. Zeman chce na summit zemí střední a východní Evropy s Čínou, který má být v polovině dubna v Pekingu.

Vystrčil zopakoval, že při hlasování čtyř nejvyšších ústavních činitelů o části prohlášení ve vztahu k Číně „prohrál 3:1“, neboť proti byl i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Podle Vystrčila během schůzky změnil názor v otázce odvolání velvyslance. „Jsem nadále přesvědčen o tom. že je potřeba a správné, abychom jednali o výměně čínského velvyslance a abychom také jednali to tom, že si ČR za chování čínského velvyslanectví zaslouží omluvu,“ řekl.

Komentáře