Předseda Senátu Miloš Vystrčil předal stříbrné medaile 19 českým osobnostem

Předseda Senátu Miloš Vystrčil předal stříbrné medaile 19 českým osobnostem

V Hlavním sále Valdštejnského paláce proběhlo v Den české státnosti předávání Stříbrných medailí předsedy Senátu. Předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil ocenil 19 významných osobností z oblasti vědy, umění, sportu i dalších sfér veřejného života. Slavnostní ceremoniál se letos konal již po jedenácté.

Podle předsedy horní parlamentní komory Miloše Vystrčila spojuje letošní laureáty schopnost podat pomocnou ruku i v rámci každodennosti. „Ve svých životech totiž nehledají žádné zkratky a žádná rychlá, jednoduchá či dokonce naivní řešení. Uvědomují si, že jednoduchá cesta často může vést do zapomnění a tmy. Proto volí cestu obtížnější, náročnější, ale mnohem více život naplňující, která přináší pomoc a solidaritu. Poctivě a s pokorou jdou nám ostatním příkladem, přitom neztrácejí nadhled a umí často i se smyslem pro humor svá díla a činy předat,“ uvedl Vystrčil k výběru oceněných ve svém projevu.

„Byl bych velmi rád, kdybyste dnešní ocenění nevzali pouze jako poděkování, ale kdybyste ho vzali také jako závazek, že v tom, co děláte, budete pokračovat. Že budete nadále inspirací a těmi, co ukazují směr, který život naplňuje, přináší pomoc, solidaritu, svobodu a demokracii,“ řekl vyznamenaným předseda Senátu.

Mezi osobnosti, které ocenění získaly, patří pěvkyně Dagmar Pecková, novinářka Lída Rakušanová nebo spisovatel Petr Hora-Hořejš. Mezi oceněné patří také spoluzakladatel organizace Člověk v tísni Igor Blažević, zpěvačka Ida Kelarová nebo tanečník Yemi Akinyemi Dele. Ocenění získal autor mobilní aplikace Záchranka Filip Maleňák i reprezentační tým, který na mistrovství světa ve fotbale v roce 1962 vybojoval v Chile stříbro, což je dodnes jedním z největších úspěchů českého fotbalu.

Komentáře