Předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí dalšímu obvinění z údajného dotačního podvodu!

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí dalšímu obvinění z údajného dotačního podvodu!

Český rozhlas zveřejnil informace o tom, že byly převáděny akcie Farmy Čapí hnízdo Babišovými kolegy s cílem zamotat strukturu společnosti ohledně vlastnictví. Chtěli tak ukrýt stopy vedoucí k šéfovi ANO Andreji Babišovi. Načež politolog Lubomír Kopeček prohlásil, že se Babiš nebude muset potýkat s výrazně nižším počtem voličů u podzimních voleb, ale spíše s neochotou ze stran jiných politických hnutí s ANO jakkoli spolupracovat ve vládě. Dodává, že je tady možnost vzniku menšinové vlády ANO, za kterou se by se postavili komunisté nebo SPD Okamury ve Sněmovně.

Zmiňovaná Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2008 firmě Agrofert, posléze však došlo ke změně formy vlastnictví, a tak nebylo možné najít skutečného majitele. Tato změna jí vysloužila evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun. Načež Babiš řekl, že v době, kdy získali tuto dotaci, byla farma ve vlastnictví jeho dvou dospělých potomků a švagra.

V rozhovoru pro INFO.CZ se Kopeček nechal slyšet, že žádost o zbavení imunity předsedy Babiše a místopředsedy Faltýnka znamená problém. Voliči, kteří jsou již rozhodnutí pro ANO nevolit, se nenechají takovými informacemi zviklat. Naopak tací, jež váhali, pravděpodobně budou volit jinou stranu. Navíc se politolog domnívá, že by situace mohla být ještě více nepříjemná, kdyby se Babiš rozhodl stát premiérem po volbách. V praxi to znamená vznik menšinové vlády, která bude tolerovaná dalšími stranami při hlasování o důvěře namísto klasické většinové koalice se stranami jako Lidovci nebo občanští demokraté. Pro tzv. tolerantní strany, například SPD nebo komunisty bude lepší se vyhnout přímé koalici s ANO, uvedl na závěr politolog Kopeček.

Dodal také, že kupříkladu současný prezident ČR Miloš Zeman by neměl sebemenší problém s představou jednobarevné vlády. Tento Zemanův krok nechat Babiše sestavit vládu, Kopeček vnímá jako efektivní způsob, jak se vyvarovat tomu, aby ANO přišlo s vlastním kandidátem do prezidentských voleb pro příští rok.

Za obvinění z údajného dotačního podvodu hrozí Babišovi až 10 let odnětí svobody. Nicméně nejedná se pouze o kauzu se samotným předsedou ANO, protože v případu je zainteresovaná i jeho dcera z prvního manželství, současná manželka, místopředseda Faltýnek nebo náměstkyně primátora Jihlavy Mayerová. Šéf hnutí se stále ohání argumentací ohledně cíleně načasovanému pokusu o likvidaci jeho osoby a politické kariéry policií.

Komentáře