V Praze proběhlo setkání premiérů Visegrádské čtyřky s rakouským premiérem Kurzem

V Praze proběhlo setkání premiérů Visegrádské čtyřky s rakouským premiérem Kurzem

V Národním muzeu v Praze se ve čtvrtek ráno sešli premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Premiér Andrej Babiš (ANO) před devátou postupně v muzeu přivítal polského premiéra Mateusze Morawieckého, předsedu maďarské vlády Viktora Orbána a slovenského premiéra Petera Pellegriniho. Po hodinovém jednání se k nim připojil rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Podle Úřadu vlády byla předmětem debaty premiérů klimatická politika Evropské unie, kde se postoje V4 a Rakouska významně liší. Zatímco Visegrád se staví opatrně k evropskému cíli dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, nová rakouská vláda si stanovila za cíl dospět k ní o deset let dříve

Odlišné názory má Rakousko a země V4 rovněž na jadernou energetiku. Zatímco Rakousko usiluje o celoevropský odklon od využívání jaderné energie a nová rakouská vláda chce všemi prostředky bránit stavbě nových a rozšiřování současných jaderných elektráren v Evropě, Česko plánuje dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech.

Před Národním muzeem protestovala zhruba desítka aktivistů, kteří odmítají výstavbu nových jaderných bloků. Policie na twitteru uvedla, že z bezpečnostních důvodů uzavřela jeden z výstupů z metra ve stanici Muzeum.

Setkání premiérů se uskutečnilo v den, kdy si Česko připomíná památku Jana Palacha. Premiéři po skončení jednání společně položili růže u památníku Palacha a Jana Zajíce, který se nachází pod Národním muzeem na Václavském náměstí v místech, kde se dvacetiletý Palach polil benzinem a zapálil.

Komentáře