Prázdniny budou, maturitní zkoušky možná ne, oznámil ministr školství Plaga

Prázdniny budou, maturitní zkoušky možná ne, oznámil ministr školství Plaga

Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes na tiskové konferenci oznámil, že by se děti měly do škol vrátit ve druhé polovině května. Avizoval, že přijímací zkoušky pro žáky 9. tříd by se měly konat 14 dní od obnovení výuky. Maturitní zkoušky by měly být 21 dní od zahájení výuky a bez písemných prací z češtiny a cizích jazyků. Ministr Plaga nepředpokládá, že by se kvůli koronaviru rušily letní prázdniny.

„Reálný scénář návratů žáků do škol je druhá polovina května. Situace je těžká a nová pro učitele, pro žáka a studenty i pro rodiče. Děkuji všem, jak se situace zhostili, většina rodin se nachází ve velmi těžké situaci a musí se na vzdělávacím procesu podílet více než kdy dříve. Děkuji řadě pedagogů, kteří se rychle zhostili výuky přes internet,“ uvedl na tiskové konferenci ministr.

„U maturit bude klíčové, zda se školy otevřou do 1. června 2020. Pokud ano, budou maturity probíhat sice ve zjednodušené, ale obdobné podobě jako každý rok. Pro případ, že se školy do 1. června 2020 neotevřou, obsahuje návrh v zájmu jistoty maturantů náhradní řešení,” uvedl ministr školství. Maturitní vysvědčení by pak bylo vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení. Zkrácení letních prázdnin kvůli dohnání výuky ministerstvo školství neplánuje.

Přijímací zkoušky na vysoké školy bude nyní ministr Robert Plaga řešit s rektory vysokých škol. „Tam je nutná změna zákona. Proto musíme připravit legislativní řešení,“ uvedl Plaga. V případě státních zkoušek si dělá opatření každá škola zvlášť.

Komentáře