Právo bránit sebe i jiné bude zakotveno ústavně, schválil Senát

Právo bránit sebe i jiné bude zakotveno ústavně, schválil Senát

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Stane se součástí Listiny základních práv a svobod. Senát dnes podle očekávání potvrdil souhlas s doplněním listiny, které sám navrhl. Změnu nyní dostane k podpisu prezident, který na rozdíl od běžných zákonů ústavní zákon vetovat nemůže.

Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem; posílí také pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací.

Senátor Martin Červíček (ODS) jako navrhovatel zákona uvedl, že „smyslem novely je zachovat právo bránit sebe nebo jiného člověka za jednoznačných podmínek. Je to garance zákonodárce, že ponechá občanům alespoň nějakou možnost se efektivně bránit.“

Červíček poukázal na tendence některých zemí EU zakazovat nošení jakýchkoli předmětů, které by mohly být použity jako zbraň. „Návrh má nejenom symbolický charakter, ale může sloužit i jako pojistka do budoucna,“ uvedl bývalý policejní prezident. Odzbrojování obyvatelstva větší bezpečnost podle Červíčka nepřinese, neboť zločinci si zbraně opatří nelegálně.

Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102 tisíc lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených.  Komise návrh zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu.

Komentáře