Praha chystá zdražení jízdného i parkovného kvůli výpadku příjmů při pandemii

Praha chystá zdražení jízdného i parkovného kvůli výpadku příjmů při pandemii

Hlavní město Praha se chystá zdražit jízdné v městské hromadné dopravě a parkovné v modrých zónách. Důvodem jsou důsledky koronavirové pandemie, při které se hlavnímu městu výrazně propadly příjmy z jízdného hlavně od turistů. Roční kupon na MHD by mohl zdražit ze současných 3650 až na zhruba 5500 korun.

Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) uvedl, že město v souvislosti s hledáním řešení a úspor diskutuje s dopravním podnikem o různých variantách a scénářích. „Předpokládáme, že to ve finále bude kombinace různých opatření. V současné chvíli není na ničem koaliční shoda, proto nechci zveřejňovat a ani komentovat jakékoliv pracovní návrhy. Diskutujeme všechna možná opatření, jak se vypořádat s následky pandemie koronaviru, uvedl Scheinherr.

Mezi opatřeními, o kterých se jedná, by také mělo být například posunutí věku, od kdy má cestující jízdné zdarma. Nyní je to 65 let. Zrušit by se mohlo také jízdné zdarma pro studenty a zůstalo by pouze pro děti. Dojít by mohlo také na takzvanou optimalizaci MHD, tedy úpravy tras a počtu spojů.

Opozičním zastupitelům se Scheinherrův návrh příliš nezamlouvá. „Současná magistrátní koalice se asi rozhodla připravit Pražany o zbytek jejich peněz. Zdražila vodné a stočné, daň z nemovitosti, nájmy a teď se chystá zdražit i jízdné v MHD a parkovné,“ uvedla předsedkyně opozičních zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Podle ní Pražané za peníze vybrané nad současnou částku podle ní žádné služby navíc nedostanou. „Budou snad lepší služby? Nikoliv,“ dodala.

Komentáře