„Poslední slovo“ ministra Havlíčka: maloobchody otevřou 10. května, zahrádky o týden později

„Poslední slovo“ ministra Havlíčka: maloobchody otevřou 10. května, zahrádky o týden později

Ministr průmyslu a obchodu a zároveň ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) oznámil, že všechny maloobchodní prodejny budou definitivně moci otevřít 10. května (tohoto roku -pozn.).  Zahrádky restaurací by se pak měly otevřít o týden později. Změny schválila vláda na svém čtvrtečním zasedání.

„Chceme dodržet to, co jsme řekli. Epidemiologická skupina v pondělí nedoporučila otevřít obchody 3. května, termín se posunul o týden,“ konstatoval na tiskové konferenci ministr Havlíček s tím, že rozhodnutí otevřít maloobchod v pondělí 10. května je definitivní.

Podle Havlíčka došlo k oznámení obchodů s předstihem, aby vláda dala podnikatelům jistotu. Ministr už dříve řekl, že v prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

U otevření zahrádek restaurací se bude postupovat podle balíčků, nejdříve se tak hosté vrátí 17. května. „Převážil názor nijak neměnit stávající schéma. U výdejních okének se shlukují lidé, ale to není důvod k tomu, abychom uvolňovali ještě více. Stanovili jsme ale, že jsou prioritou školy,“ dodal ministr Havlíček.

Vláda se ve čtvrtek také dohodla, že testování ve firmách, ale i na úřadech bude pokračovat ještě celý červen. Zaměstnanci docházející do podniků budou testy jako dosud muset podstupovat jednou týdně.

Komentáře