Poslanecká sněmovna schválila zvýšení schodku státního rozpočtu na 200 miliard

Poslanecká sněmovna schválila zvýšení schodku státního rozpočtu na 200 miliard

Poslanecká sněmovna rozhodla ve stavu legislativní nouze o tom, že schválený schodek letošního státního rozpočtu se zvýší z původních 40 miliard na 200 miliard korun. Příjmy rozpočtu tak proti původnímu plánu klesnou o 89,8 miliardy korun, naopak výdaje mají vzrůst o 70,2 miliardy korun. Bude se jednat o nejvyšší deficit v historii České republiky.

Poslanci schválili změnu státního rozpočtu v předložené podobě. Neprošel žádný pozměňovací návrh. Sněmovna však na návrh svého rozpočtového výboru přijala doprovodné usnesení. V něm vyzvala vládu, aby vytvořila rychlý program pro přímou finanční podporu osob samostatně výdělečně činných.

Hlavní změnou u výdajů je navýšení vládní rozpočtové rezervy o 59,3 miliardy korun na operativní využití k řešení dopadů šíření koronaviru. Původně činila rezerva 4,9 miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že stát už ji vyčerpal na nákupy ochranných pomůcek pro boj s epidemií koronaviru.

„Výhodou České republiky je, že naše ekonomika, její veřejné rozpočty, ale i měnová politika se nachází v kondici, díky níž tuto situaci ustojíme. Jen velmi málo světových ekonomik má tak příznivé podmínky pro to vše zvládnout,“ prohlásila ministryně. Schodek chce vláda pokrýt hlavně vydáním státních dluhopisů.

Celkový státní dluh se pak kvůli vyššímu schodku zvýší také o 200 miliard na 1840 miliard korun.

Komentáře