Poslanecká sněmovna schválila rozpočet na rok 2020, schodek bude 40 miliard

Poslanecká sněmovna schválila rozpočet na rok 2020, schodek bude 40 miliard

Poslanecká sněmovna tento týden schválila podobu státního rozpočtu na příští rok.Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Návrh zákona o státním rozpočtu ve Sněmovně osobně obhajoval premiér Andrej Babiš. Před poslanci shrnul dosavadní úspěchy jeho kabinetu a připomněl plány vlády na investice do zdravotnictví, školství, dopravní infrastruktury či do vědy a výzkumu. „Investice jsou pro nás prioritou,“ zdůraznil předseda vlády. Zmínil také už schválená rozhodnutí vlády navýšit důchody, rodičovský příspěvek či platy zaměstnanců ve veřejném sektoru, především platy učitelů.

Vláda mimo jiné rozhodla navýšit průměrný starobní důchod od 1. ledna 2020 o 900 korun, zvýšit rodičovský příspěvek z 220 000 korun na 300 000 korun, zvýšit platy zaměstnanců ve veřejné sféře plošně o 1 500 korun a učitelům v regionálním školství o deset procent. Zvýší se výdaje státu na obranu, a to meziročně o 8,8 miliardy, na policii, ale třeba také na podporu sportu a kultury. Vláda chce razantně investovat třeba i do ochrany životního prostředí, boje se suchem a s kůrovcovou kalamitou.

„Návrh rozpočtu je velice dobrý, je proinvestiční, je to pro lidi. Pumpujeme peníze do ekonomiky, navrhujeme nízký deficit, snižujeme dluh, navyšujeme skutečně veškeré položky,“ konstatoval předseda vlády a požádal Poslaneckou sněmovnu o podporu vládního návrhu. „Věřím, že rozpočet pro lidi, pro naši zemi, pro naši budoucnost, úspěšně dnes schválíme,“ shrnul předseda vlády.

Komentáře