Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila uzákonění sňatků homosexuálů

Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila uzákonění sňatků homosexuálů

Poslanci dnes v prvním čtení schválili návrh na uzákonění sňatků osob stejného pohlaví, hlasování předcházela bouřlivá čtyřhodinová debata. Proti návrhu se vymezili zástupci SPD a KDU-ČSL, kteří novelu dlouhodobě odmítají a podporují zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. Návrh nyní zamíří k posouzení do výborů.

Také bych se ráda jednou vdala a ne registrovala,“ hájila ve Sněmovně bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová diskutovaný návrh. „Sama jsem měla vztahy, kde byly děti, ale jako nebiologický rodič jsem k nim neměla žádná práva,“ svěřila se kolegům Šlechtová. Jde podle ní jen o to, aby se gayům a lesbám přiznala stejná práva, jaká mají ostatní.

Návrhu oponovala například nezařazená poslankyně Ivana Nevludová. „Sama osobně ctím hodnotu manželství, které je pro mě svazkem muže a ženy a případnou změnu této instituce na vztah dvou osob vnímám jako popření zákonů přírody a destrukční zásah do základního kamene společnosti,“ řekla na plénu Sněmovny.

Zároveň s návrhem na povolení homosexuálních sňatků míří do ústavně-právního výboru i návrh na zvýšení ochrany manželství jako svazku muže a ženy doplněním ústavní listiny práv a svobod. „Manželství je táta, máma a děti. Manželství nemá být rozmělňováno, ten pojem nemá být relativizován,“ prohlásil ve čtvrtek poslanec KDU-ČSL Marek Výborný, který ústavní novelu předložil.

V současnosti mohou gayové či lesby uzavřít v Česku jen registrované partnerství, což jim ale nedá stejná práva jako manželům. Registrovaní partneři nemají například nárok na vdovský důchod a uzavřením partnerství jim nevzniká společné jmění, nemohou si ani společně osvojit dítě.

Komentáře