Poslanci si příští rok polepší o 8 000 měsíčně, hasiči, lékaři a policisté jen o 1 500 Kč

Poslanci si příští rok polepší o 8 000 měsíčně, hasiči, lékaři a policisté jen o 1 500 Kč

Státní zaměstnanci si podle návrhu rozpočtu v roce 2020 polepší v průměru o 2379 korun měsíčně. Zvýšení platů ve státním sektoru se nejvíce projeví v peněženkách politiků. Desetiprocentní navýšení bude pro prezidenta znamenat 28 tisíc navíc, pro řadové poslance pak přibližně 8000 korun. Hasiči, lékaři nebo policisté dostanou měsíčně navíc 1500 Kč.

Přidáno 7,5 procenta by měli od ledna dostat také komunální politici, jejichž odměny se odvíjejí od počtu obyvatel obce. Starostové nejmenších obcí tak dostanou tři tisíce korun navíc, pro pražského primátora to znamená 9700 Kč navíc.

Zatímco u platů ústavních činitelů panovala v Parlamentu shoda, o zvýšení tarifních platů hasičům, policistům a dalším státním zaměstnancům vedli politici dlouhé spory. Zvýšení tarifů o 1500 korun pro lékaře, hasiče nebo policisty považují zaměstnanecké odbory za výsměch. „Já si myslím, že je to spíš urážka. Lepší slovo pro tohle přidání neznám,“ řekl například předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel České televizi.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla ve Sněmovně při projednávání státního rozpočtu, že do návrhu se promítlo krácení počtu míst a objemu peněz na platy stanovené vládou podle specifik jednotlivých kapitol. To podle ní představuje celkovou úsporu 1,17 miliardy korun a redukci počtu státních zaměstnanců o 2970.

Komentáře