Poslanci schválili rozšíření EET, dotkne se řemeslníků, lékařů i chovu velbloudů a kosmické dopravy

Poslanci schválili rozšíření EET, dotkne se řemeslníků, lékařů i chovu velbloudů a kosmické dopravy

V pátečním sněmovním hlasování prošla i přes odpor opozice novela zákona o evidenci tržeb, která rozšiřuje povinnost elektronické evidence tržeb i na další obory, které pod ni dosud nespadaly, například na řemeslníky nebo lékaře. Současně s tím se některé služby nebo vodné a stočné přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Během závěrečného schvalování museli poslanci rozhodnout o osmi stovkách pozměňovacích návrhů. Bylo mezi nimi asi 770 návrhů ODS na vynětí jednotlivých oborů podle úřední klasifikace NACE z evidence tržeb. Pozornost vzbudilo například odmítnutí návrhu vyjmout chov velbloudovitých zvířat nebo kosmickou dopravu. Výjimku ale dostal například prodej vánočních kaprů.

Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Dá se očekávat, že senátoři k ní budou mít výhrady a zřejmě ji Sněmovně vrátí. Novelu v závěrečném hlasování podpořilo 102 poslanců, zapotřebí jich bylo 96. Hlasovali pro ni poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Proti byly kluby ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a všichni nezařazení poslanci.

Opozice se neúspěšně pokusila celou evidenci tržeb zrušit nebo zamítnout projednávanou předlohu. Koaliční strany hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. Naopak předseda ODS Petr Fiala slíbil voličům, že pokud jeho strana uspěje ve volbách, celou evidenci tržeb zruší.

Komentáře