Poslanci schválili kvóty pro české potraviny v supermarketech a pokuty za dvojí kvalitu

Poslanci schválili kvóty pro české potraviny v supermarketech a pokuty za dvojí kvalitu

Poslanecká sněmovna dnes schválil návrh poslanců SPD aby prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely od příštího roku prodávat minimální 55% podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Kvóty se mají týkat zhruba stovky potravin. Povinný podíl domácí produkce má posléze růst o tři procentní body ročně až do roku 2028, kdy má dosahovat minimálně 73 procent.

Součástí návrhu je seznam potravin, kterých by se měly kvóty týkat. Jde o produkty, které se dají v ČR pěstovat. například hlavní druhy masa, vejce, ovoce, zeleninu nebo například uzeniny. Kvóty se budou vztahovat i na řepkový nebo slunečnicový olej, mléko, sýry nebo tvaroh.

Novela zákona je však podle některých poslanců a také zemí Evropské unie v rozporu s právními předpisy EU týkajícími se volného pohybu zboží. Velvyslanci Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Rakouska a Belgie a zástupci velvyslanců Polska a Španělska už napsali dopis Jaroslavu Faltýnkovi (ANO), ve kterém uvádí své výhrady. Podle nich by mohlo jít o diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu EU nepřípustná.

Předseda Asociace soukromé ho zemědělství ČR Jaroslav Šebek tento návrh už dříve označil za vítězství populismu. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) však dnes vyzval poslance, aby byli trochu nacionalisty, pokud jde o české potraviny. Jako příklad uvedl, že když si dávají ve Sněmovně kávu, přidávají si do ní německé mléko, což podle něj dosvědčuje, že zákon je potřeba.

Proti zákonu vystoupili ve Sněmovně zejména Piráti, podle kterých jde o nesmyslný a protiprávní návrh. „Diktovat obchodníkovi, kolik čeho má prodat, je absurdní,“ rozčiloval se v plénu poslanec Radek Holomčík (Piráti). „Schválením kvót na potraviny útočí nacionalistická většina českého parlamentu na fungování společného evropského trhu. Tohle rozhodnutí neohrožuje jen zemědělství, taková obchodní válka se může obrátit proti všem oblastem české ekonomiky. Budu tlačit na rychlé zrušení kvót,“ napsal na twitter pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Podle něj je to také v rozporu s principy volného trhu EU.

Komentáře