Poslanci odevzdali podpisy pro hlasování o nedůvěře vládě, hlasovat se bude ve čtvrtek

Poslanci odevzdali podpisy pro hlasování o nedůvěře vládě, hlasovat se bude ve čtvrtek

Poslanci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a hnutí STAN dnes odevzdali předsedovi dolní komory potřebné podpisy ke svolání mimořádného jednání Poslanecké sněmovny a hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Schůze k hlasování o nedůvěře vládě se uskuteční ve čtvrtek od 09:00.

Podle opozice si kabinet nadále nezaslouží důvěru Sněmovny kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), nezvládnutí koronavirové pandemie nebo nezajištění jasné podpory spojenců kvůli kauze Vrbětice. Vít Rakušan ze STAN členům vlády vyčetl, že v rámci koronavirových omezení nejdou lidem příkladem a jejich chování označil za papalášské.

„Česká republika by ve svém čele neměla mít premiéra, který čelí tak vážným obviněním. Řada kauz pak provází tuto vládu a její chráněnce z doby před i po vypuknutí pandemie, včetně přidělování národních dotací v rozporu se zákony či předražených nákupů v době pandemie, které nyní šetří policie,“ uvedl za Piráty jejich předseda Ivan Bartoš.

Podle šéfa ODS Petra Fialy nelze rezignovat na princip, že se vláda opírá o většinu v Poslanecké sněmovně. „Poté, co komunisté deklarovali, že vládu nepodporují, měl premiér požádat o důvěru automaticky. Protože to ale neudělal, je naším naprosto samozřejmým úkolem ověřit, zda má vláda ve sněmovně nadále většinu,“ uvedl.

Prezident Miloš Zeman, který by případně rozhodoval o sestavení nové vlády, však několikrát zopakoval, že i v případě ztráty důvěry vlády nechá menšinový kabinet ANO a ČSSD dovládnout do říjnových voleb. Komunisté, kteří do dubna vládu tolerovali, se o postoji rozhodnou až ve čtvrtek.

Komentáře