Poslanci ČSSD a STAN chtějí aktivovat Ústřední krizový štáb, ANO je proti

Poslanci ČSSD a STAN chtějí aktivovat Ústřední krizový štáb, ANO je proti

Opoziční poslanci při dnešním schvalování programu zářijové schůze Sněmovny oznámili, že chtějí přednostně jednat o aktuální epidemiologické situaci v zemi. Poslanecké kluby ČSSD a STAN kvůli nástupu druhé vlny epidemie vyzvali vládu k obnovení Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Podle jejich předsedy STAN Jana Farského předvádí premiér Babiš zoufalý výkon, na který ekonomicky i zdravotně doplácí celý národ. ODS pro změnu vyzvala k odvolání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO).

Podle předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka je krizový štáb „skvělým nástrojem v době pandemického ohrožení, jak jsme si ostatně mohli ověřit už na jaře. Tehdy fungoval a i díky práci jeho členů, nás všech, jsme krizi zvládli.“  „Budu se snažit přesvědčit premiéra Babiše o tom, abychom ho proto znovu aktivovali v době, kdy je počet nových případů onemocnění COVID-19 alarmující. Je to z mého pohledu klíčové, samozřejmě vedle preventivních opatření typu nošení roušek,“ uvedl Hamáček na plénu.

„Apeluji na premiéra a vládu, aby okamžitě spustili pětibodový plán krizového řízení, který jsme nazvali jednoduše Krize. Chceme: Konečně vyměnit ministra Vojtěcha, restartovat krizový štáb a svěřit mu návrhy řešení, které bude vláda respektovat,“ řekl již před schůzí šéf ODS Petr Fiala. „Požadujeme i znásobit zásadně kapacity hygieny, aby fungovalo trasování, nutností je ekonomická podpora živnostníkům, malým a středním podnikatelům a všem, kteří pomoc potřebují,“ dodal předseda občanských demokratů.

Proti svolání krizového štábu vystoupil především premiér Andrej Babiš (ANO). „Ústřední krizový štáb nebyl nikdy na stole, ani dnes. Pro mě to není téma, není k tomu důvod,“ prohlásil předseda vlády. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) po jednání kabinetu uvedl, že rada vlády pro zdravotní rizika je z jeho pohledu nejvhodnějším orgánem. „Diskuse na ní byla velmi věcná a konstruktivní. Myslím, že je tato platforma dostatečná,“ řekl Vojtěch.

Komentáře