Poslanci budou jednat o zřízení komise k vyšetření vlivu Číny a Ruska

Poslanci budou jednat o zřízení komise k vyšetření vlivu Číny a Ruska

Ve Sněmovně by mohla být ustavena parlamentní vyšetřovací komise k možnému vlivu autoritářských režimů jako je Rusko nebo Čína v České republice. Sněmovna schválila v úterý odpoledne zařazení bodu, ve kterém se budou zabývat vznikem komise, zkoumající vliv cizích mocností na dění v Česku.

„V posledních týdnech se ukazuje, že tyto vlivy nabývají naprosto konkrétních podob,“ zdůvodnila svůj návrh poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, který zařazení bodu navrhla.

Poslanci návrh projednají ve středu odpoledne. Návrh na ustavení sněmovní vyšetřovací komise „pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému“ podepsali už před více než rokem zástupci TOP 09, Pirátů, lidovců a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD.

Nakonec ale většina poslanců zvedla ruku pro zařazení bodu. Jestli ale komise vznikne, není vůbec jisté, o mnohém svědčí už stanovisko předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který má mezi 78 poslanci ANO zásadní slovo. Z jeho vyjádření bylo patrné, že vznik komise nepodporuje. „Máme přece tajné služby, tak proč je suplovat? Je to můj osobní názor,“ uvedl Faltýnek.

„Já naprosto respektuji a mám velkou úctu k práci našich zpravodajských služeb a respektuji práci kolegů, kteří zasedají v těchto komisích. Navržená komise se ale vůbec netýká toho, že bychom sledovali práci našich zpravodajských služeb, naopak bychom měli více sledovat to, jak naše společnost, naše vláda reaguje na hrozby, které zpravodajské služby popisují,“ kontrovala Langšádlová.

Komentáře