Policie požádala o vydání senátorky Hamousové k trestnímu stíhání kvůli řízení v opilosti

Policie požádala o vydání senátorky Hamousové k trestnímu stíhání kvůli řízení v opilosti

Policie ČR požádala Senát o vydání senátorky Zdeňky Hamousové (ANO) k trestnímu stíhání. Důvodem je řízení pod vlivem alkoholu, uvedl předseda senátního imunitního výboru Ivo Bárek (ČSSD). Výbor se bude případem zabývat během dnešního jednání, horní komora by o policejní žádosti teoreticky mohla rozhodnout už ve středu 20. května.

„Jedná se o alkohol v krvi řidičky. Vzhledem k tomu, že to bylo nad jedno promile, dle platného zákona se jedná už o trestný čin,“ uvedl Bárek. Senátorka sdělila, že sama požádá o své vydání.„Stala se chyba, kterou si uvědomuji, velmi mě to mrzí a chtěla bych se za to veřejně omluvit. Na úterní jednání se dostavím a osobně kolegy požádám o mé vydání,“ napsala k celé záležitosti Hamousová. Okolnosti svého případu nijak neupřesnila.

Senátorka Hamousová je starostkou Žatce na Lounsku a předsedkyní senátorského klubu ANO. Do horní komory byla zvolena v roce 2014, její funkční období tak končí letos na podzim. Do zvolení starostkou byla ředitelkou Základní školy praktické v Žatci, v jehož čele stojí s několikaměsíční pauzou od roku 2010.

Řízení s více než jedním promile alkoholu v krvi je v ČR trestným činem „ohrožení pod vlivem návykové látky“. Hrozí za něj podmíněný či nepodmíněný trest až jednoho roku vězení, pokuta v rozmezí 25 až 50 tisíc korun a zákaz řízení na jeden až dva roky.

Senát v minulosti vydal k trestnímu stíhání kvůli dopravním nehodám už dva své členy. V roce 2001 to byl Ondřej Febera (Unie svobody), který při nehodě těžce zranil člověka, v roce 1998 pak horní komora vydala Jana Kavana (ČSSD), který naboural tři zaparkované vozy a odmítl zkoušku na alkohol.

Komentáře