V podzimních volbách do Poslanecké sněmovny budou moci hlasovat i lidé v karanténě

V podzimních volbách do Poslanecké sněmovny budou moci hlasovat i lidé v karanténě

Letošních podzimních voleb do Poslanecké sněmovny se budou moci zúčastnit i voliči, kteří budou v karanténě kvůli koronaviru. Hlasovat budou podobně jako při loňských krajských a senátních volbách například do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích. Senát normu schválil, nyní ji dostane k podpisu prezident.

Zákon počítá stejně jako o loňských podzimních volbách se třemi variantami hlasování lidí v karanténě či izolaci. Vedle tzv. drive-in hlasování nebo hlasování do přenosných schránek, s nimiž za lidmi v individuální karanténě přijdou speciálně vybavení volební komisaři, je další možností hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení.

Zvláštní způsoby hlasování budou moci být využity v případě, pokud bude v České republice k 15. září nadále platit pandemický stav, případně pokud bude k uvedenému datu vyhlášen nouzový stav.

Sněmovní volby se uskuteční 8. a 9. října 2021. Na předložení kandidátních listin zbývá politickým stranám a hnutím čas do 3. srpna. Většina stran již zahájila volební kampaně a představila lídry jednotlivých kandidátek. Voliči budou vybírat dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Komentáře