Podzimní krajské a senátní volby proběhnou, lidé v karanténě ale přijdou o právo volit

Podzimní krajské a senátní volby proběhnou, lidé v karanténě ale přijdou o právo volit

Podzimní volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu se uskuteční v původním termínu, stát zatím neuvažuje o jejich odkladu kvůli epidemii koronaviru. Voleb se však nebudou moci účastnit lidé, kteří budou v karanténě kvůli Covid-19. Poprvé od revoluce tak část obyvatel přijde o ústavou dané volební právo.

Volby do zastupitelstev krajů a do Senátu se mají konat o prvním říjnovém víkendu, druhé kolo senátních pak o týden později. Epidemiologové ale upozorňují, že na podzim přijde druhá vlna koronavirové epidemie. Nakažení lidé tak nebudou moct volit krajské zastupitele a část senátorů.

„Když krajská hygienická stanice nařídí karanténu, tak je to podle volebního zákona překážka výkonu volebního práva. V takovém případě člověk nevolí a ani za ním nejede přenosná urna,“ uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Ztráta volebního práva pro nakažené se ale nelíbí opozici. „Volební právo je zásadní. Odebrat ho bez soudu je nemožné. Namyšlenost byrokratů nesnesitelně vzrostla,“ řekl Karel Schwarzenberg (TOP 09). Podle opozičních politiků by se spíš mělo urychleně zavést korespondenční hlasování. Hrozí totiž, že bude velká část lidí v karanténě a další se budou bát přijít k volbám, právě kvůli riziku nákazy. To se týká obzvlášť seniorů.

„O kompletním odložení voleb se nicméně v tuto chvíli vůbec neuvažuje. Situace by musela být podstatně horší než ta, která panovala v době nouzového stavu. Teď nejsou žádné důvody, abychom o této variantě odložit volby, to se navíc musí stát zákonem, uvažovali,“ vysvětlil náměstek Mlsna.

Komentáře