Piráti a STAN nezískali podporu pro rozpuštění Sněmovny. Podpořila je jen koalice Spolu

Piráti a STAN nezískali podporu pro rozpuštění Sněmovny. Podpořila je jen koalice Spolu

Poslanecké kluby Pirátů a STAN nezískali potřebnou podporu pro hlasování o rozpuštění Sněmovny. Na zítřejším jednání dolní komory proto tento bod nepřednesou, oznámil pirátský předseda Ivan Bartoš. Právě páteční zasedání bylo nejzazším termínem, ve kterém by bylo možné sněmovnu rozpustit tak, aby se předčasné volby mohly uskutečnit před říjnovým řádným termínem.

Předseda Pirátů Bartoš poděkoval koalici ODS, TOP 09 a lidovců za to, že se jako jediná vyslovila pro cestu k rozpuštění sněmovny. „Ostatní odmítají,“ vysvětlil, proč se Piráti a STAN plánu vzdali. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan na Twitteru uvedl, že další jednání pokračují. Jednou z variant je i vyslovení nedůvěry vládě.

Do situace promluvil i prezident, když uvedl, že sněmovnu po jejím případném rozhodnutí o rozpuštění 120 poslanci rozpustit může, ale nemusí. Zeman také opakovaně deklaroval, že pokud by sněmovna menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD vyslovila nedůvěru, nechal by kabinet Andreje Babiše (ANO) dovládnout v demisi.

K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 poslaneckých podpisů. Pro vyslovení nedůvěry je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců.

Komentáře