Opoziční TOP 09 chce prověřit nákupy ochranných pomůcek za nouzového stavu

Opoziční TOP 09 chce prověřit nákupy ochranných pomůcek za nouzového stavu

Poslanecký klub TOP 09 chce ve Sněmovně navrhnout zřízení vyšetřovací komise, která by prověřila hospodárnost nákupů ochranných pomůcek v rámci nouzového stavu. V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s tím, že už má podpisy šesti opozičních stran. Vznik vyšetřovací komise musí navrhnout nejméně 40 poslanců, Sněmovna pak musí návrh nadpoloviční většinou schválit.

Sněmovní opozice v některých případech kritizuje nákupy ochranných pomůcek jako neprůhledné nebo předražené. Pekarová Adamová v dnešní debatě odkazovala na nedávná slova prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kaly ohledně různých cen, které platila různá ministerstva. „My to monitorujeme a už na základě naší analýzy můžu říct, že když třeba respirátor typu FFP2 nakoupí jedno ministerstvo za 34 korun a jiné za 636 korun, tak je můj názor jasný: děje se tu něco nesprávného,“ konstatoval Kala.

Adamová Pekarová dále kritizovala pomalost vládní pomoci a způsob jejího rozdělování. Dle poslankyně by měl kabinet zavést taková opatření, díky nimž by lidé nepřicházeli o práci. Měl by také výrazně zrychlit všechnu pomoc a administrovat ji tak, aby na ni lidé dosáhli. Na závěr považuje za dobré také vytvořit plán na obnovu ekonomiky.

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala dodal, že pokud NKÚ prokáže, že nákupy byly předražené, měli by odstoupit ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Komentáře