Opozice vyzvala vicepremiéra Hamáčka k rezignaci kvůli pochybné cestě do Moskvy

Opozice vyzvala vicepremiéra Hamáčka k rezignaci kvůli pochybné cestě do Moskvy

Plánovaná cesta vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy stále budí vášně. Cesta, kterou Hamáček původně deklaroval jako kamuflážní akci před vyhoštěním ruských diplomatů má další možné vysvětlení. Dle informací serveru Seznam jel Hamáček do Moskvy s nabídkou ututlání kauzy Vrbětice výměnou za milion dávek vakcíny Sputnik V.

Hamáček toto tvrzení odmítá, informaci označil za „lež a spekulaci“. Opozice se s takovým vysvětlením překvapivě nespokojila a vyzvala Hamáček k okamžité rezignaci. Někteří vyzývají k demisi i premiéra Andreje Babiše (ANO), který o cestě věděl a schválil ji.

„Podle všeho chtěl Jan Hamáček vyměnit bezpečnost země, dva lidské životy a miliardovou škodu za neschválenou vakcínu, o které Rusko prokazatelně lže a slouží jako nástroj hybridní války. Pokud o tomhle věděl premiér – musí podat demisi. Pokud o tomhle nevěděl – musí podat demisi,“ uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Ministr vnitra chce vykšeftovat bezpečnost země a zahlazení teroristického útoku za nějaké pochybné vakcíny. To je jak příběh z nějaké rozvojové země řízené dobrodruhy, ne ze suverénní demokratické země uprostřed Evropy,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

Ministr Hamáček prohlásil, že je ochoten okolnosti cesty do Moskvy vysvětlit. „Jsem připraven bojovat za svoje dobré jméno a vysvětlit kolegům, jak to celé bylo,“ sdělil. „Toto je nejtěžší okamžik mého života, a to mám za sebou dlouhou politickou kariéru. Šokovalo mě to,“ dodal. Zároveň řekl, že podle něj nedává smysl, aby něco Rusům sliboval, když věděl, že informace už dávno mají v rukou média.

Komentáře