Opozice svolala mimořádnou schůzi Sněmovny, chce projednat nákupy respirátorů

Opozice svolala mimořádnou schůzi Sněmovny, chce projednat nákupy respirátorů

Poslanci opozičních Pirátů a ODS získali dostatečnou podporu pro svolání mimořádné schůze Sněmovny k projednání postupu vlády při epidemii. Konat by se měla příští týden. Vláda podle nich zatajuje informace a vytváří chaotická opatření. Po ministrech chtějí, aby připravili preventivní opatření proti případné druhé vlně. Součástí jednání by mělo být také projednání návrhu na zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných pomůcek.

„Česká republika zvládla první vlnu koronaviru poměrně dobře. Může ale přijít další vlna, stále nefunguje chytrá karanténa, stát nesdílí podrobné aktuální statistiky s vědci, zatajuje informace a v opatřeních je chaos,” sdělil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle předsedy ODS Petra Fialy vyvstala v období krize řada otázek, na které si občané zaslouží znát odpověď. „V době řešení akutní krize nebyl na detailní rozbory prostor. Ten se nyní otevřel, a proto jsme se rozhodli svolat mimořádnou schůzi,” uvedl.

Na schůzi se budou řešit skupiny občanů postižených krizí, kteří nedostali od státu žádnou ekonomickou pomoc. Součástí bude také projednání návrhu na zřízení vyšetřovací komise k podezřelým nákupům ochranných pomůcek na ministerstvech nebo případný vládní nákup leteckého dopravce Smartwings.

„Během krize jsme byli jako konstruktivní opozice zdrženliví. Nicméně teď je situace pod kontrolou a je ve veřejném zájmu, abychom nákupy prověřili, vyvodili odpovědnost a navrhli zlepšení systému,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj by v tomto měla pomoci sněmovní vyšetřovací komise, která by prověřila nákupy ochranných pomůcek na základě výjimky během nouzového stavu za řádově miliardy korun.

Komentáře