ODS nominovala do čela senátu Miloše Vystrčila, kandidaturu podpořili i lidovci

ODS nominovala do čela senátu Miloše Vystrčila, kandidaturu podpořili i lidovci

Novým předsedou Senátu by se mohl po zesnulém Jaroslavu Kuberovi (ODS) stát předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Bývalého hejtmana Vysočiny a místopředsedu strany nominoval do čela horní komory senátorský klub ODS. Vystrčilovu kandidaturu podpořili i lidovečtí senátoři. ODS a KDU-ČSL mají v horní komoře celkem 33 senátorů, k většině jim tedy stačí jen osm dalších hlasů.

„Respektuji dosavadní uspořádání ve vedení Senátu, kdy předsedou Senátu na toto období je zástupce ODS, předsednictvo KDU-ČSL doporučuje senátorům našeho klubu, aby podpořili kandidáta ODS Miloše Vystrčila,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Sedmičlenný senátorský klub ANO ani šestičlenný Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 o místo ve vedení horní komory neusilovaly.

Senátu nyní předsedá Kuberův zástupce Jiří Růžička ze senátorského klubu Starostové a nezávislí. Budoucí předseda Senátu povede horní komoru do letošních podzimních senátních voleb, po nichž se v návaznosti na jejich výsledky vedení Senátu upraví. Kuberův nástupce v Senátu za Teplicko vzejde až z doplňovacích senátních voleb, jejichž první kolo proběhne na konci března.

Zástupci všech senátorských klubů se mají nástupnictvím po zesnulém předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi zabývat ve středu. „Podle reakcí předsedů klubů se potom dál budeme bavit, jak postupovat,“ uvedl šéf senátorů KDU-ČSL Vystrčil.

Komentáře