Novým ministrem průmyslu bude Karel Havlíček, Ťoka vystřídá Vladimír Kremlík

Novým ministrem průmyslu bude Karel Havlíček, Ťoka vystřídá Vladimír Kremlík

Předseda vlády Andrej Babiš se rozhodl provést personální obměnu svého kabinetu. Ve středu prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl jmenovat místo Marty Novákové (za ANO) ministrem průmyslu a obchodu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Ministrem dopravy by se místo Dana Ťoka (za ANO) měl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík. Babiš nová jména oznámil novinářům po setkání se Zemanem na Pražském hradě.

Prezident přistoupí ke změnám ve vládě 30. dubna po návratu z návštěvy Číny. S kandidáty Kremlíkem a Havlíčkem by se měl sejít ještě před zahraniční cestou – Zeman má ve zvyku se před jmenováním s každým ministrem osobně sejít a pohovořit. Se jménem žádného z adeptů nemá Zeman problém, řekl Babiš po zhruba hodinové schůzce. Havlíčka podle něj prezident zná dobře, s Kremlíkem se nezná.

Havlíček nyní působí jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jako o novém ministrovi se o něm spekulovalo dlouho. Kremlík je na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) náměstkem.

Podle premiéra se Havlíček ve své práci osvědčil velmi dobře. Ministerstvo průmyslu a obchodu označil za složitý resort, který je pod vlivem různých podnikatelských skupin. Od Havlíčka čeká řešení otázky jaderné energetiky, poplatků za uhlí, problematiku byrokracie, živnostníků nebo vědy a výzkumu. S budoucím ministrem dopravy se Babiš zná z působení na ministerstvu financí. „Je to profesionál, pracovitý člověk, myslím, že jsem si různé informace, které na něj přišly, prověřil dostatečně,“ vysvětlil Babiš.

Premiér ve středu zároveň nevyloučil další změny v kabinetu, aktuálně ale navrhuje jen konec Novákové a Ťoka. Ťok se k odchodu rozhodl sám, rezignaci zdůvodnil únavou z častých útoků. O konci Novákové se mluvilo delší dobu, svůj odchod oznámila krátce před středečním jednáním Babiše se Zemanem. Konkrétní důvody její výměny Babiš neuvedl.

Komentáře