Nový hygienický úřad bude podle návrhu moci zavírat obchody i sledovat mobilní telefony

Nový hygienický úřad bude podle návrhu moci zavírat obchody i sledovat mobilní telefony

Vláda premiéra Andreje Babiš (ANO) se zabývá novelou zákona o ochraně veřejného zdraví, která má centralizovat krajské hygienické stanice pod Státní hygienickou službu. Nový úřad má mít pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody nebo služby. Úřad také bude moci sledovat mobilní telefon jakéhokoliv občana v případě, že úředník vyhodnotí, že je uživatel nakažený koronavirem.

Návrh totiž mění také zákon o elektronických komunikacích, který umožní Státní hygienické službě vyžádat si data o pohybu osoby prokazatelně nakažené infekční chorobou. Může jít o lokalizační data až tři týdny zpět, kde osoba pobývala alespoň 20 minut. Mobilní operátor bude mít také povinnost na mobil odeslat zprávu, že data o jeho pohybu hygienikům předal.

Opozice před novelizací důrazně varuje. Kritika směřuje zejména na to, že vláda utajila přípravu zákona o centralizaci řízení hygienických stanic a že se návrh objevil až těsně před začátkem jednání vlády. Schválení zákona by podle opozičních poslanců znamenalo zvýšení pravomocí ministra zdravotnictví, jenž by nově prostřednictvím Státní hygienické služby mohl dělat zásadní kroky i mimo nouzový stav, bez kontroly Sněmovny a jakékoliv garance náhrady škod.

„Vláda maskuje snahu získat mimořádné pravomoci efektivizací činnosti decentralizované hygieny. Je nepřijatelné, aby byl návrh zákona v této podobě schválen ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze,“ uvedl vedoucí právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus. „Ministerstvo zdravotnictví není od jara schopno efektivně řídit hygienické stanice, a tak některé z nich nepoužívaly centrální systém na hlášení pozitivních záchytů. Ministr Blatný místo řešení připravil zákon, kterým se rozhodl centralizovat správu pod ředitelství hygienické služby a koncentrovat moc mimo jakoukoliv kontrolu,“ uvedl k tomu místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák (Piráti).

Komentáře