Nová politická strana Levice: minimální mzda 20 tisíc a konec soukromých exekutorů

Nová politická strana Levice: minimální mzda 20 tisíc a konec soukromých exekutorů

V sobotu 25. ledna vznikla na slučovacím sjezdu Strany demokratického socialismu a iniciativy Skutečná levice nová politická strana s názvem Levice. Tento týden na tiskové konferenci představila svůj program, k jehož prioritám patří zvyšování minimální mzdy, zvyšování důchodů, snižování daní běžným lidem, razantní omezení výdajů na zbrojení, daně za ničení životního prostředí nebo zrušení exekutorské mafie a regulace nájemného.

Podle Petra Pávka, spolupředsedy celostátního výboru, bylo impulsem k založení nového subjektu přání, aby vznikla strana, která hájí zájmy obyčejných lidí. „Levice spojila lidi aktivní v různých oblastech veřejného života,“ uvedl Pávek a dodal, že do Levice vstoupili i lidé, kteří byli předtím aktivní v jiných stranách (Zelení, KSČM, ČSSD).

Za jednu z hlavních priorit Levice považuje navázání minimální mzdy na průměrnou, odpovídat by měla jejím 60 procentům. Letos by tak činila 20 218 korun. Zvýšit by se měly také důchody. Peníze na to chce Levice získat tím, že razantně zdaní velké firmy.

„V naší společnosti existují firmy, které dosahují enormních zisků, finančních úspěchů, ovšem jen na úkor toho, že v mnoha případech zanedbávají podmínky svých zaměstnanců nebo si nevšímají dopadu jejich činnosti na prostředí kolem sebe. To jsou organizace, kterým neváháme zvýšit daně,“ uvedl člen předsednictva Levice Andrej Bóna. Dodal, že každý člověk prožívá jen jeden život a mnozí z nás se nenarodili se stříbrnou lžičkou v ruce.

Dalšími programovými body Levice jsou zrušení soukromých exekutorů a převedení problému dluhů pod veřejnou kontrolu, regulace nájemného, snížení platů poslanců a zastavení růstu cen za vodu. Strana chce také zabránit zavírání menších nemocnic a pohotovostí, zastropovat ceny mobilních tarifů nebo omezit výdaje na zbrojení.

Komentáře