Nejvyšší stavební úřad nevznikne, místo superúřadu zůstanou dosavadní při obcích

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, místo superúřadu zůstanou dosavadní při obcích

Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nakonec nevzniknou. Jejich zrušení dnes schválila Sněmovna v novele stavebního zákona. Stavební úřady tak zůstanou dál při obcích. Novela nového stavebního zákona má také ve schválené podobě zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Nyní ji dostane k projednání Senát. Poté ji dostane k podpisu prezident.

Díky novele by se stavebníci mohli snáze a rychleji dostat ke stavebnímu povolení. Umožnit jim to má postup, kdy stavební úřad sám obešle ostatní dotčené úřady a získá jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Toto stanovisko bude nově zahrnovat i takzvané jednotné environmentální stanovisko (JES) podle zcela nového zákona. Tento zákon poslanci dnes také schválili a jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2024. Na konci by mělo být jen jedno razítko pro stavebníka.

Stanovisko JES má podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Martin Kupky (ODS) zahrnout také stanovisko k posuzování vlivů na životní prostředí, takzvané EIA. Stanovisko bude platit pět let a bude možné ho prodloužit. Na žádost stavebníka bude možné stanovisko i změnit. Pokud více zákonů vyžaduje shodné údaje, bude je žadatel vyplňovat jenom jednou.

Nový ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pátek před poslanci řekl, že zákon o JES považuje za poměrně velký průlom spolu se stavebním zákonem v integraci, digitalizaci a zjednodušení stavebního řízení. Spolu s novelou stavebního zákona má celkově zajistit, aby žadatel obdržel stavební povolení snáze a nemusel zjišťovat stanoviska dotčených úřadů. Stanovisko by za něj měl zjišťovat stavební úřad.

Komentáře