Nejdůvěryhodnějšími ústavními činiteli byli v červnu ministři Hamáček a Vojtěch

Nejdůvěryhodnějšími ústavními činiteli byli v červnu ministři Hamáček a Vojtěch

Nejvyšší důvěře občanů se v červnu mezi ústavními činiteli těšili ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Prezident Miloš Zeman klesl v důvěryhodnosti na čtvrté místo za předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Pohoršil si také premiér Andrej Babiš (ANO). Hodnocení vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Důvěra v Hamáčka se od předchozího šetření loni v říjnu zvýšila o 18 procentních bodů na 47 procent, důvěra ve Vojtěcha o 20 procentních bodů na 46 procent. „Oba sehráli velmi viditelnou roli v řešení krizové situace spojené s koronavirovou pandemií,“ zdůvodnilo CVVM posun v hodnocení obou ministrů.

Žebříček nedůvěryhodnosti v červnu vedl poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) se 77 procenty, důvěřovalo mu jen 12 procent lidí. Za ním skončili Babiš a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek s 56 procenty nedůvěřujících, přičemž důvěra v něj klesla na 18 procent. Největší nárůst nedůvěry – o 16 procentních bodů – postihl ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO).

Vzestup podílu důvěry i nedůvěry byl zaznamenán také u ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka. V důvěře si polepšil z říjnových 16 procent na červnových 25 procent, v nedůvěře si pohoršil z 23 na 33 procent. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si zachovala poměrně stabilní důvěru 36 procent lidí, podíl nedůvěřujících u ní stoupl z 37 na 44 procent.

Komentáře