Nejdůvěryhodnějším politikem je pro Čechy Václav Klaus mladší, překonal i Babiše

Nejdůvěryhodnějším politikem je pro Čechy Václav Klaus mladší, překonal i Babiše

Z představitelů stran, jejichž zástupci jsou v parlamentu, věří Češi nejvíce Václavu Klausovi mladšímu. Předsedovi hnutí Trikolóra, někdejšímu členovi ODS, vyjádřilo v zářijovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) důvěru 42 procent dotázaných. Podařilo se mu tak překonat premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, kterému věří 38 procent lidí.

Do průzkumu zařadili sociologové 19 představitelů stran a hnutí se zastoupením ve sněmovně. U všech z nich převažovala nedůvěra veřejnosti nad důvěrou. Nejlépe na tom byl Václav Klaus mladší, kterému věřilo 42 procent respondentů, zatímco opačný postoj zaujalo 44 procent.

Mezi ostatními politiky se relativně nejvyšší důvěře těší Andrej Babiš. Důvěru mu vyjádřilo 38 procent lidí. Zároveň mu ale 56 procent nedůvěřovalo. Na třetím a čtvrtém místě z hlediska důvěry se umístili předsedové pirátů a SPD. Ivanu Bartošovi a Tomiu Okamurovi věřilo shodně 29 procent občanů. Předseda pirátů má ale nižší podíl nedůvěřujících, a to 54 procent oproti 60 procentům u Okamury.

Data pochází ze záříjového průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Zapojilo se do něj 1 046 dotázaných starších patnácti let. Do výzkumu byli zařazení předsedové a první místopředsedové všech politických stran zastoupených v poslanecké sněmovně.

Komentáře