Miroslav Kalousek po 22 letech složil poslanecký mandát. Sněmovna mu tleskala ve stoje

Miroslav Kalousek po 22 letech složil poslanecký mandát. Sněmovna mu tleskala ve stoje

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát. Jeden z nejvýraznějších českých politiků poslední doby tak učinil prohlášením v úvodu sněmovní schůze. Kalousek již dříve avizoval, že v dalších sněmovních volbách neplánuje kandidovat.

„Termín nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny PČR, v nichž už nebudu kandidovat, byl vypsán neobvykle brzy, na konci loňského roku. V důsledku toho již budou všechny letošní schůze Poslanecké sněmovny probíhat v rámci volební kampaně.  Je tedy zřejmé, že aktivní část mé dvaadvacetileté kariéry poslance se završila právě nyní; pasivní (byť připouštím, že pohodlné) dokončení mandátu mi již nedává smysl,“ vysvětlil Kalousek své rozhodnutí.

Kalousek se v rámci svého vystoupení také omluvil se těm, kteří se někdy jeho vystoupením cítili osobně dotčeni. „Mějte se moc fajn,“ řekl nakonec a plénum Poslanecké sněmovny ho odměnilo potleskem vestoje.

V poslanecké lavici nyní jeho místo zaplní místopředseda TOP 09 Jan Jakob, starosta Roztok a středočeský zastupitel, který bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat. Kalousek ho označil za velmi úspěšného a zkušeného politika, kterému bude nápomocen.

V polovině prosince, kdy slavil 60 let, Kalousek prohlásil, že plán odejít ze Sněmovny bere jako další ze životních výzev, kterou zvládne. Uvedl také, že s rozhodnutím, co dál, nespěchá. „Mám několik nápadů a možností, ale nechci to uchvátat a v pravý čas se rozhodnu,“ řekl. Dodal, že si nyní plánuje dát několik týdnů prázdnin.

Komentáře