Ministryně práce Maláčová navrhuje rozdat potřebným 3 miliony respirátorů

Ministryně práce Maláčová navrhuje rozdat potřebným 3 miliony respirátorů

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby stát poskytl lidem v nouzi zdarma tři miliony respirátorů. Rozdělit by je mohly znovu potravinové banky. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekla její místopředsedkyně a šéfka resortu Jana Maláčová. Návrh podle ní projedná kabinet.

Vláda lidem poskytla ochranné pomůcky zdarma už loni. Občanům nad 60 let nechala v době před krajskými volbami poštou poslat pět roušek a jeden respirátor. Zhruba v polovině loňského října pak vláda nechala zaslat pět roušek a jeden respirátor do schránek i části invalidních důchodců a dětem s průkazem postižených.

Další roušky ze státních zásob pak potřebným rozdávala intervenční centra, azylové domy, noclehárny a další služby, ale i terénní pracovníci. Podle ministerstva neziskové organizace v regionech nejlépe vědí, kdo potřebuje pomoc. Materiál z potravinových bank mohly pro své obyvatele odebrat i obce.

„Roušky byly rozebrány rychle. Dnes navrhneme tři miliony respirátorů pro lidi, kteří nemají žádné prostředky,“ uvedla ministryně Maláčová. Podle ní by byl postup podobný jako u roušek, které do 15 potravinových bank a jejich centrálního skladu dopravili hasiči.

Ministerstvo uvedlo, že by respirátory měly dostat chudé domácnosti. Získat by je měli třeba osamělí senioři, početné či neúplné rodiny i lidé bez přístřeší, z nocleháren, ubytoven, azylových domů a ghett. Podle odhadu resortu to mohlo být 143 000 lidí. Tolik jich totiž pobírá příspěvek na živobytí.

Komentáře