Ministryně Maláčová má řešení bytové krize: znovu zavést regulované nájemné

Ministryně Maláčová má řešení bytové krize: znovu zavést regulované nájemné

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že sociální demokracie hledá řešení současné bytové krize, zapříčiněné zdražováním bytů a rostoucími nájmy. Jedním z receptů by podle ní mohlo být opětovné zavedení regulovaného nájemného. Regulace maximálního možného nájmu platila v Česku do roku 2012. Týkala se zhruba 700 000 bytů. 

„Stát s tím něco musí dělat, protože už je to neudržitelné. Bydlení se stává ve všech velkých městech luxusem. My se v tuto chvíli velmi seriózně bavíme v sociální demokracii o regulaci nájemného, myslím si, že deregulace nebyl správný krok,“ prohlásila ministryně.

Podle Maláčové je jedním z východisek bytové krize také výstavba obecních bytů. „Musí se začít stavět městské nebo státní nájemní byty, protože to je jediný nástroj, jak si mohou obce nebo stát hlídat, co se v těch bytech děje. Je potřeba se bavit i o přísné regulaci Airbnb. Turisté patří do hotelů, nikoliv do bytů. Je to také o větší státní podpoře družstevnictví,“ uvedla.

Ceny nájmů v českých a moravských městech vzrostly v posledních letech o desítky procent. V Praze loni bylo průměrné nájemné bez poplatků 335 Kč/m², ještě v polovině roku 2016 přitom bylo podle statistik developerů 264 Kč/m². V jiných velkých městech se nájem nyní pohybuje v průměru kolem 200 Kč/m². Ceny nových bytů se například v Praze zvýšily za pět let téměř na dvojnásobek, výrazně vzrostly ale i v Brně a v dalších městech.

Částečně regulované nájemné funguje například v Rakousku. Tamní parlament přijal vloni novelu stavebních předpisů. Podle ní bude muset investor, který požádá o změnu územního plánu za účelem výstavby rezidenčního projektu, zajistit, aby nájemníci ve dvou třetinách bytů platili regulované nájemné. Parlament tím reagoval na rostoucí ceny pozemků a nájmů ve městech.

Komentáře