Ministr životního prostředí chce omezit světelný smog, od března začne platit nová norma

Ministr životního prostředí chce omezit světelný smog, od března začne platit nová norma

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU–ČSL) představil novou technickou normu, která má omezit světelné znečištění neboli světelný smog. Cílem je snížit dopady na přírodu a zdraví člověka, řekl dnes novinářům. Při umístění nových světelných bodů bude stanovena nejen minimální, ale také maximální míra osvětlení, a to jak pro veřejný, tak neveřejný sektor. Norma začne platit od března letošního roku.

Norma není součástí žádného zákona a je vydaná samostatně. Odkazovat se na ni bude nový stavební zákon, poznamenal Hladík. Nebude platit retrospektivně, čili se nebude vztahovat na současné osvětlení, ale na nově budované. Norma se bude vztahovat na pět oblastí, a to osvětlení pozemních komunikací jako například silnice, parkoviště, chodníky a cyklostezky, osvětlení venkovních pracovišť jako sklady, haly nebo letiště.

Další oblastí je osvětlení venkovních sportovišť v podobě stadionů nebo sjezdovek, architektonické osvětlení u památek nebo uměleckých děl a také reklamní osvětlení v podobě billboardů nebo LED panelů. Hladík uvedl, že Česká republika chce být v řešení problematiky světelného znečištění lídrem. „Je to téma, které se celosvětově neřeší. Chceme to nejen pro sféru komunální, ale i neveřejnou, kde jsou výrobní haly, logistická centra, parkoviště u obchodních domů. Chceme, aby se téma světelného znečištění stalo tématem světovým a aby se obdoba normy aplikovala jak na evropské, tak světové úrovni,“ dodal Hladík.

Podle ministerstva by nová norma měla mít dopad jak na přírodu, tak na člověka. „Rozsah populace hmyzu a bezobratlých dlouhodobě rapidně klesá, a to hlavně ve městech a obcích. Světlo přitahuje pozornost hmyzu a ruší zaběhnuté biorytmy navázané například na stravu nebo rozmnožování. Stromy jindy shazují listí, zvířata se dříve budí ze zimního spánku,“ uvedl Hladík.

Komentáře