Ministr zahraničí Tomáš Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) si dnes předvolal tureckého velvyslance Ahmeta Necati Biglama a vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii. Tureckému velvyslanci zároveň zopakoval, že prioritou Evropské unie je diplomatické řešení. K zastavení turecké ofenzivy minulý týden vyzval i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

„Panu velvyslanci jsem osobně zopakoval, že prioritou EU je diplomatické řešení situace v Sýrii a že další konflikty nepřispívají ke stabilitě regionu. Vyzval jsem tímto Turecko k zastavení vojenské akce, apeloval jsem na diplomatické řešení. Pouze okamžité příměří může dát prostor pro taková jednání,“ uvedl Petříček.

Ministr velvyslanci zdůraznil, že se nedaří omezit vojenské akce pouze na kurdské bojovníky, že umírají i civilisté včetně lidskoprávních aktivistů. „Další desítky tisíc lidí musely opět opustit své domovy. Toto není cesta, jak válku v Sýrii ukončit,“ poznamenal. Ministr uvedl, že Česká republika si přeje vytvořit v Sýrii takové podmínky, aby se lidé mohli vracet do svých domovů.

Turecký velvyslanec ministru Petříčkovi dle informací ambasády odpověděl, že „je základním právem Turecka založeným na mezinárodním právu přijmout opatření, která vyžaduje turecká národní bezpečnost, proti jakékoli teroristické hrozbě vycházející ze Sýrie.“ Operace nazvaná „Pramen míru“ se podle ambasády provádí proti teroristickým organizacím, Sjednocené demokratické straně (PYD) a syrským kurdským milicím (YPG).

Komentáře